Nová opatření na táborech

zuzka

:

Asociace
AKTUALIZACE (10.6.2021): Po středečním setkání Výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně došlo k posunu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitteru zveřejnil, že se s hlavní hygieničkou domluvil na mírném uvolnění.
Ve zkratce lze říci, že
➡Antigenní test před táborem = nutné přetestování každých 7 dní
➡PCR test před táborem = bez nutnosti přetestování během tábora
Zatím však změna není vydaná písemně.

 

Nová opatření přináší komplikace letním táborům. Věříme, že je ministerstvo ještě přehodnotí.

Česká rada dětí a mládeže nepřetržitě sleduje podmínky pro činnost spolků, komunikuje s ministerstvem a informuje o novinkách. Bohužel ale nyní došlo k nečekané změně, která komplikuje průběh letních táborů.

Převzato z facebookové stránky ČRDM:

Děti na táborech se budou muset testovat každý týden. Česká rada dětí a mládeže spolu s Asociací dětské rekreace ČR a se Sdružením pracovníků domů dětí a mládeže ČR žádají Ministerstvo zdravotnictví ČR o změnu pravidel pro tábory

Podmínky pro vstup na akce jsou sjednocené pro všechny typy aktivit (volnočasové aktivity, sport, kultura, ubytování apod.) což vítáme, přesto se zde objevuje podmínka, která je pro nás velmi překvapivá a nesouhlasíme s ní.

Podmínky pro vstup na akce upravuje mimořádné opatření vlády ze dne 7. 6., které mj. stanovuje podmínky pro vstup do volnočasových aktivit, oddílových schůzek, výprav, ale i táborů:

  • PCR test ne starší 7 dnů;
  • antigenní test ne starší 72 hodin;
  • prodělané onemocnění COVID ve lhůtě do 180 dnů;
  • nejméně 22 dnů po 1. dávce očkování;
  • potvrzení od zaměstnavatele či ze školy, že je osoba testována s negativním výsledkem;
  • čestné prohlášení rodičů, že je dítě testováno ve škole;
  • antigenní test na místě

Tyto podmínky je však nutné kontrolovat každých 7 dnů, a to i v případě, že se jedná o tábor na zelené louce, kde se děti v mezičase s nikým nepotkaly. Povinnost opakovaného testování na táborech považujeme za problém, a to z několika důvodů:

Již od dubna jsme byli MZ ujišťováni, že se podmínky pro letní tábory zásadně nezmění. Informace o testování dětí před akcemi jsme obdrželi, povinnost opakování testů během táborů však nikdo nezmínil. Tato nová povinnost ohlášená 3 týdny před začátkem prázdnin výrazně zkomplikuje organizaci tábora.

Finanční zátěž testování po 7 dnech ponesou rodiče nebo organizátor tábora. Je těžko představitelné, že by organizátoři dokázali přesunout děti po 7 dnech na oficiální testovací místa, kde by byly testy zdarma. V případě časově delších táborů, by děti na cestě do testovacího centra nutně musely opustit izolované místo tábořiště, což nejen ohrožuje jejich bezpečnost, ale vede i k porušování jiného vládního doporučení nenavštěvovat veřejná místa.

Ve zveřejněných pokynech pro konání letních táborů vydaných MZ dne 3. 6. je uvedeno, že se děti mají držet v homogenních skupinách. Nevidíme proto důvod k opakování testování dětí na letních táborech, pokud s nikým nepřijdou do kontaktu. Opakování testování chápeme jako oprávněné tam, kde dochází ke kontaktu s veřejností.

Testování přímo na táborech pomocí samotestů bude nejen finančně, ale i organizačně velmi náročné. U menších táborů v lese se jeví samotesty jako neopodstatněné, u táborů, kterých se účastní několik stovek dětí je samotestování otázkou mnoha hodin, které zasáhnou do programu.

 

Mimořádná opatření schválená 7. 6. 2021, která mění pravidla pro konání akcí, si přečtete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/vlada-schvalila-mimoradna-opatreni-mz-ktera-rozvolnuji-rousky-ve-skolach-a-meni-pravidla-pro-konani-akci/?fbclid=IwAR2KYj6-kiKLlmk36gVeEhPQihX-sxU2edUcsuWFvEDUFaIbSWhkEu-HfA4


Komentáře

Už ať se proberou, psalo se že budou podmínky stejné jako vloni nebo mírnější. Vymýšlí samé nesmysly. Už mne to nebaví. Hlavně, že všude jinde taková buzerace není.


Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Prosíme odpovězte na otázku
To prevent automated spam submissions leave this field empty.